Prevence obchodování s dětmi v České republice
Pro Ministerstvo vnitra ČR vytvořil vědecko-výzkumný ústav ACCENDO – Centrum pro vědu a výzkum, z.ú. v rámci projektu „Komplexní přístup k prevenci a potírání obchodování s dětmi“ financovaného z „Programu bezpečnostního výzkumu pro potřeby státu 2022–2027 (SecPro – SECurity PROcurement).
Jak chránit naše děti?
„Naučte se, jak rozpoznat a reagovat na rizika obchodu s dětmi.“
Co je to obchod s dětmi?
Obchod s dětmi je vážný problém i v ČR, týká se vykořisťování dětí pod 18 let, které může mít formu nucené práce, sexuálního vykořisťování, nelegální adopce, nuceného žebrání nebo krádeží, nucených sňatků.
Mechanismy
náboru dětí
Příběhy obchodu s dětmi v ČR
Varovné
signály
Rady pro rozhovory
s dětmi
Rozpoznání obchodovaných dětí
Co dělat, když mám podezření
Informační
videa
Další
informace
Co by měl každý rodič vědět?
V ČR je možné identifikovat následující mechanismy náboru dětí
1. Nabídky práce / brigády
- Jak to funguje: Děti jsou lákány na dobře placené brigády, které jsou prezentovány jako neškodné, jako například erotické masáže. Postupně se však odhalí, že od nich bude vyžadováno zapojení do sexuálních aktivit, včetně orálního sexu, a nakonec i pohlavního styku.
- Kdo to dělá: Nábor provádějí často lidé, kteří sami pracovali v sexuálním průmyslu. Někteří (zejména kamarádi) si mylně myslí, že tímto způsobem pomáhají kamarádům zlepšit jejich finanční situaci.
2. Metoda „Lover Boy“
- Jak to funguje: Obchodníci s lidmi manipulují s dětmi (často dívkami, ale i chlapci), aby se do nich zamilovaly nebo jim důvěřovaly. Tuto manipulaci často provádějí přes sociální sítě.
- Důsledky: Děti jsou vtaženy do vztahu, který se později ukáže jako cesta k sexuálnímu vykořisťování.
3. Nucení rodiči
- Jak to funguje: Někdy jsou děti nuceny k sexuálním aktivitám přímo svými rodiči, kteří mohou mít zkušenosti s poskytováním sexuálních služeb.
- Formy vykořisťování: Může zahrnovat jak reálné sexuální služby, tak aktivity jako je výroba pornografie. Aby zde byly naplněny znaky trestného činu obchodování s lidmi oproti dalším trestným činům, které jsou na dětech páchány, je nutno prokázat předání dítěte třetí osobě, která dítě dále obchoduje v různých formách.
4. Rozhodnutí dítěte, z následujících důvodů:
-
- Ekonomické/sociální: Některé děti se snaží pomoci své rodině z finančních potíží.
- Touha po osobním zisku a zvědavost: Lákavý příjem nebo touha po nových zážitcích mohou vést děti k tomuto kroku.
- Osobní problémy: Závislost na návykových látkách je dalším častým důvodem, proč se děti zapojují do sexuálního průmyslu.
- Nepodnětné rodinné prostředí: Dítě žije v úplné rodině, finančně zajištěné, ale necítí zájem rodičů o svou osobu.
Příběhy obchodu s dětmi v ČR
Představujeme Vám autentické případy obchodu s dětmi, které se odehrály v České republice. Tyto příběhy poskytují vhled do zkušeností jedinců, kteří se stali oběťmi těchto trestných činů. Jsou zde zahrnuty informace a fakta, která ilustrují rozsah a vážnost tohoto problému. Cílem příběhů je rozšířit povědomí o obchodování s dětmi v ČR, aby se podobným událostem v budoucnu předcházelo. Chceme zvýšit vnímavost široké veřejnosti k signálům obchodování dětí.
Upozorňujeme, že obsah některých příběhů může být emočně náročný, doporučujeme proto opatrné a uvážlivé čtení.
10 VAROVNÝCH SIGNÁLŮ
Seznam potenciálních znaků, které mohou naznačovat, že dítě je obětí obchodu, včetně změn v chování, vzhledu nebo časté absence ve škole.
Rodiče mohou být první, kdo zaznamená změny v chování svého dítěte, které mohou signalizovat rizikové chování, které může vést až k jeho obchodování. Pozornost k určitým změnám a znakům může pomoci rodičům zjistit, zda jejich dítě může být vystaveno nebezpečí nebo se zapojilo do potenciálně škodlivých aktivit. Zde jsou klíčové aspekty, na které by rodiče měli dbát.
1. Náhlá změna ve vztazích s kamarády
Pokud dítě náhle změní svůj okruh přátel a začne trávit čas s lidmi, kteří se zdají mít negativní vliv, mělo by to rodiče upozornit. Zvláště pokud je nový okruh kamarádů starší nebo se zdá být uzavřený a nedostupný rodičům.
2. Změny v chování nebo náladě
Zvýšená agresivita, úzkost, depresivní stavy nebo náhlé a nevysvětlitelné změny nálady mohou být známkou toho, že dítě zažívá emocionální turbulence, které mohou být spojeny s rizikovým chováním.
3. Zanedbávání zájmů a aktivit
Pokud dítě ztrácí zájem o činnosti, které ho dříve bavily, nebo se vzdálí od svých koníčků a školních aktivit, může to být signál, že něco není v pořádku.
4. Problémy ve škole
Pokles školních výkonů, časté absence nebo problémy s disciplínou ve škole mohou být dalšími indikátory, že dítě se může zapojovat do rizikových aktivit.
5. Tajemství a zavírání se do sebe
Dítě, které se stává uzavřenější, často lže nebo se vyhýbá odpovědím na otázky o tom, jak tráví čas, kdo jsou jeho přátelé nebo kam chodí, by mohlo mít co skrývat.
6. Změny ve fyzickém vzhledu
Náhlé nebo extrémní změny ve vzhledu, které neodpovídají předchozím zájmům dítěte nebo které jsou prováděny s cílem odpovídat určité skupině, mohou být důvodem k obavám.
7. Užívání návykových látek, alkoholu
Zjevné známky užívání alkoholu nebo drog mohou znamenat zvýšené riziko. Zahrnuje to jakékoli stopy drog nebo alkoholu mezi věcmi dítěte nebo zápach alkoholu či kouře.
8. Noční život nebo neobvyklé časové vzorce
Pokud dítě tráví mnoho času venku v noci, přichází domů v pozdních hodinách nebo pokud je často pryč přes noc bez vysvětlení, měli by rodiče zjistit, co se děje.
9. Má větší množství peněz
Pokud má dítě větší množství peněz neznámého původu nebo má nový mobil, oblečení, boty či jiné drahé věci, je to signál, který je třeba vnímat.
10. Podezřelé cestování nebo výlety
Pokud dítě podniká nečekané a neplánované výlety, a to i v rámci města, nebo pokud často odchází z domova na delší dobu bez jasného vysvětlení, je to důvod k obavám. Rodiče by měli vědět, kde se jejich dítě pohybuje, a v případě nejasností nebo podezření se snažit zjistit více informací o těchto cestách a lidech, se kterými dítě tráví čas.
Pokud pozorujete některé z těchto znaků, je důležité otevřeně a klidně komunikovat s dítětem. Přístup založený na podpoře a porozumění povede k otevřenějším a upřímnějším odpovědím. Je klíčové poskytnout dítěti pocit bezpečí, že se Vám může svěřit se svými problémy, aniž by se cítilo ohrožené nebo odsouzené.
Rady pro rozhovory s dětmi
Přizpůsobte hovor věku dítěte
Pro malé děti (do 6 let)
Použít jednoduchý jazyk, nestrašit, mluvit pomalu a klidně. Vysvětlit základní principy bezpečnosti, jako je: „Nikdy nechoď s cizími lidmi. Od cizích lidí si neber žádné sladkosti. Nechoď s nikým tam, kde tě nemůžu vidět.“ Začněte hovor při hře s dítětem, kreslete si, skládejte kostky atp. Neveďte dlouhý hovor, dítě se unaví, nenaléhejte.
Pro školní děti (7–12 let)
Hovořte o internetové bezpečnosti a důležitosti ochrany osobních informací online. Vysvětlete dítěti, že na druhé straně sociální sítě nemusí být vždy kamarád, ale může tam být nebezpečný člověk. Dítě musí vědět, že cokoliv zašle do online prostoru, je nevratné a může to někdo použít proti němu, dokonce i tehdy, pokud zašle informace nebo fotky kamarádovi, který se s ním za nějaký čas přestane bavit a může mu i ublížit. Začněte hovor při společném sledování televize nebo při povídání o tom, co se ten den stalo, či co bylo ve škole.
Pro teenagery (13+ let)
Hovořte s dětmi o složitějších tématech, jako jsou manipulace a nábor prostřednictvím sociálních sítí k obchodování a komerčnímu sexuálnímu zneužívání dětí. Je vhodné děti upozornit na možnost, že predátoři na druhé straně mohou být profilem kamaráda ze zahraničí. Použijte relevantní příklady z níže uvedených letáků, z médií nebo knih, které mohou pomoci ilustrovat případy bez nutnosti vzbuzovat strach.
Udržte otevřenou komunikaci
Podpora důvěry
Budujte a udržujte důvěru s dětmi, aby se cítily pohodlně a měly zájem sdílet s vámi své obavy a zkušenosti.
Aktivní naslouchání
Seznamte se s technikami pro aktivní naslouchání, které vám umožní lépe porozumět obavám a pohledům vašich dětí.
1. Parafrázování
Popis: Převyprávění toho, co druhá osoba řekla, vlastními slovy, aby se zajistilo správné porozumění.
Odkaz na literaturu: Marek Herman, „Najděte si svého marťana: O výchově dětí, rodičích a jejich dětech,“ 2013.
2. Otevřené otázky
Popis: Kladení otázek, které nelze zodpovědět pouze „ano“ nebo „ne,“ a tím podpořit hlubší rozhovor.
Odkaz na literaturu: Zdeněk Matějček, „Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte,“ 2005.
3. Reflektování pocitů
Popis: Odrážíme zpět druhé osobě její emoce, které během rozhovoru vyjadřuje, což jí pomáhá lépe se v nich vyznat.
Odkaz na literaturu: Jana Nováčková a Dobromila Nevolová, „Respektovat a být respektován,“ 2005.
4. Shrnutí
Popis: Stručné zopakování hlavních bodů rozhovoru, což pomáhá upevnit pochopení a uzavřít dané téma.
Odkaz na literaturu: Karel Nešpor, „Jak být milejší: Návody k emoční pohodě,“ 2018.
5.Nonverbální podpora
Popis: Používání gest, očního kontaktu a neverbálního vyjadřování zájmu pro podporu a povzbuzení řečníka.
Odkaz na literaturu: Miroslav Klimeš, „Komunikace a prezentace,“ 2014.
6. Potvrzování a ujišťování
Popis: Vyjádření zájmu a ujištění druhé osoby, že její myšlenky jsou vyslyšeny a pochopeny.
Odkaz na literaturu: Eva Jelínková, „Komunikační dovednosti v praxi,“ 2011.
Rozpoznávací znaky pro identifikaci obchodovaných dětí v okolí
1. Izolace a kontrola
- Dítě nesmí mluvit s nikým o samotě nebo vyžaduje schválení odpovědí od dospělé osoby.
- Dítě se chová nesvobodně a je stále pod kontrolou jiné osoby.
2. Rozporuplné nebo naučené odpovědi
- Dítě dává odpovědi, které se zdají být naučené nebo které nedávají smysl.
- Dítě má problémy s vyprávěním o své rodině nebo o tom, kdo o ně pečuje.
3. Školní docházka a bydlení
- Dítě nechodí do školy nebo má problémy se školní docházkou.
- Dítě bydlí s mnoha lidmi na jednom místě nebo v neobvyklých podmínkách.
4. Práce a peníze
- Dítě pracuje mnoho hodin v domácnostech a je to prezentováno jako běžná pomoc.
- Dítě nemá žádné peníze, nebo naopak má příliš mnoho peněz a drahých věcí, které si samo nemůže dovolit.
5. Zdraví a emocionální stav
- Dítě je často vyčerpané, má zdravotní problémy nebo trpí nespavostí.
- Dítě je úzkostné, depresivní a má problémy se soustředěním.
6. Chování a strach
-
Dítě je nervózní, málo komunikuje a vyhýbá se očnímu kontaktu.
-
Dítě má známky fyzického násilí nebo se bojí sdělovat jakékoliv informace.
.
Co dělat, když mám podezření
V případech akutního bezprostředního ohrožení na životě volejte na tísňovou linku Policie ČR 158.
V případě podezření je možno kontaktovat organizaci zaměřenou na oběti obchodu s lidmi, a tou je La Strada Česká republika, o. p. s.
La Strada Česká republika, o. p. s.
INFO a SOS linka: 222 71 71 71, 800 077 777 (bezplatné volání)
E-mail: pomoc@strada.cz
Facebook: facebook.com/lastradacr/
Další SLUŽBY POSKYTUJÍCÍ ODBORNÉ KONZULTACE SE ZAMĚŘENÍM NA DĚTI a rodiny
- Centrum LOCIKA, z. ú. Online chat detstvibeznasili.cz. Organizace působí v Praze, kde provozuje dětské advokační centrum, tj. bezpečné a neutrální místo určené pro komplexní a specializovanou pomoc dětským obětem násilí.
- Linka bezpečí. Linka pomoci dětem a mladistvým do 26 let. Nonstop/bezplatně: 116 111, linkabezpeci.cz
- Bílý kruh bezpečí. Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí. Nonstop/bezplatně: 116 006, bkb.cz, domacinasili.cz
- Linka pro rodinu a školu. Nonstop/bezplatně: 116 000, linkaztracenedite.cz
- Ohrožené dítě – Interaktivní mapa ČR s kontakty pomoci pro děti a rodiny, které se ocitly v náročné situaci. ohrozenedite.cz
- MPSV, ochrana práv dětí. pravonadetstvi.cz
- Dětské krizové centrum. Linka důvěry 241 484 149, ditekrize.cz
Trestný čin obchodování s dětmi patří do kategorie trestných činů, u kterých jsou všichni povinni informovat policejní orgány.
Upozornění na trestnost jednání v případě nenahlášení a nepřekažení trestného činu obchodování s dětmi/lidmi
V případě trestného činu obchodu s dětmi je platný § 367 Nepřekažení trestného činu v trestním zákoníku, který krom jiného uvádí v odstavci 1: Kdo se hodnověrným způsobem dozví, že jiný připravuje nebo páchá trestný čin (…) a spáchání nebo dokončení takového trestného činu nepřekazí, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta; …
Je důležité zdůraznit, že „nepřekazit“ v tomto kontextu neznamená, že máte povinnost aktivně zasáhnout a zabránit činu na vlastní pěst, což by mohlo být nebezpečné pro vás i ostatní. Nepřekažením se v tomto případě rozumí především neoznámení příslušným orgánům, které mají kompetence a prostředky k tomu, aby trestný čin zastavily.
Rovněž je u tohoto trestného činu platný i § 368 Neoznámení trestného činu v trestním zákoníku, kde v odstavci 1 je uvedeno: Kdo se hodnověrným způsobem dozví, že jiný spáchal trestný čin (…) a takový trestný čin neoznámí bez odkladu státnímu zástupci nebo policejnímu orgánu (…), bude potrestán odnětím svobody až na tři léta; …
Multimediální materiály
Příběh z Facebooku
Na druhý pohled
Obchodování s lidmi
Další informace
Naučte své děti, co je špatně: Pravidlo „tady se nedotýkej“
Podrobnější informace naleznete v informační publikaci.
Ke stažení je rovněž k dispozici pohádka na dobrou noc pro vaše děti.
Letáky
Pro zobrazení další klikni na šipky, pro zvětšení klikni doprostřed letáku.